- Producenci
- Kategorie
-
HolistaPets Salt for BARF 400g sól niejodowana
Naturalna sól kamienna niejodowana biała. Drobnoziarnista, aby łatwiej stosować ją w diecie B.A.R.F. lub gotowanej. Nie zawiera w składzie E 536 (żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6).
Sól jest źródłem podstawowych elektrolitów: chloru, sodu i potasu. Sód jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz ciśnienia osmotycznego. Reguluje równowagę wodną w przestrzeniach wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, odpowiada za przenoszenie ładunku elektrycznego w błonach komórkowych, wpływa na ciśnienie krwi. Niedobory sodu prowadzą do zaburzeń równowagi elektrolitowej, ciśnienia osmotycznego, zaburzeń równowagi wodnej organizmu, zaburzeń pracy mózgu oraz nerek.
Kiedy podawać sól?
- do bilansowania diety gotowanej lub surowej
- do uzupełniania elektrolitów na skutek utraty płynów
Skład: 100% sól (NaCl)
Skład analityczny/100g: Chlorek sodu 98.0%, Wapń 0.4%, Magnez 0.2%
Sposób podania: do diet przygotowywanych samodzielnie zgodnie z wyliczonym zapotrzebowaniem.
Ciekawe badanie!
Literatura: Kirk, C.A., Jewell, D.E., Lowry, S.R. Effects of sodium chloride on selected parameters in cats, Vet Ther 7, 2006, 333–346.
Badania na czterech grupach kotów (10 zdrowych, 10 otyłych, 10 starszych i 6 z przewlekłą choroba nerek). Przez 12 tygodni stosowano dietę zawierającą albo 0,35% Na i 0,7% Cl, albo 0,7% Na i 2,06% Cl. Stwierdzili, że wyższa zawartość chlorku sodu powoduje wzrost ilości oddawanego moczu we wszystkich grupach zwierząt poza grupą z chorobą nerek. W grupie tej koty wyjściowo oddawały większą objętość moczu i w efekcie nie reagowały na zwiększoną zawartość soli w diecie, a poza tym zwiększenie ilości soli w diecie spowodowało szybkie pogłębianie się choroby nerek. Wyniki te sugerowałby więc, że największym zagrożeniem związanym z podawaniem diety wysokosodowej jest podkliniczna choroba nerek.
Literatura: Xu, H, Laflamme, DP, Long, GL. Effects of dietary sodium chloride on health parameters in mature cats. J Feline Med Surg 2009
W trwającym 6 miesięcy badaniu wzięły udział 24 koty, średnia wieku 7 lat. Podzielonym na dwie grupy podawano dwie różne diety: jedną z zawartością sodu 1.11% i chloru 1.78% oraz drugą z zawartością sodu 0.55% i chloru 1,02% w suchej masie.
Spożycie pokarmu, masa ciała, zawartość mineralna kości, stan nawodnienia organizmu, ciśnienie krwi oraz markery funkcji nerek (poziom fosforu, mocznika i kreatyniny we krwi, ciężar właściwy moczu) nie uległy zmianie pod wpływem spożycia soli i nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych
Literatura: Chetboul V, Reynolds BS, Trehiou-Sechi E, Nguyen P, Concordet D, et al. (2014) Cardiovascular Effects of Dietary Salt Intake in Aged Healthy Cats: A 2-Year Prospective Randomized, Blinded, and Controlled Study. PLOS ONE 9(6)
W badaniu wzięło udział 20 kotów, średnia wieku 10 lat, u których nie stwierdzono chorób nerek, serca ani innych problemów ze zdrowiem. Badanie trwało 24 miesiące.
Koty w grupie badawczej były karmione karmą z zawartością sodu 1.3% i chloru 2.27% Koty w grupie kontrolnej były karmione karmą z zawartością sodu 0,35% i chloru 0,7% Wysoki spożycie soli nie miało negatywnego wpływu na ciśnienie tętnicze, częstość akcji serca i pracę mięśnia sercowego, ocenianą w badaniu echokardiograficznym i badaniu dopplerowskim.
Literatura: Buranakarl, C., Mathur, S., Brown, S.A. Effects of dietary sodium chloride intake on renal function and blood pressure in cats with normal and reduced renal function, Am J Vet Res 65, 2004
Badano 7 kotów zdrowych i 14 z indukowaną przewlekłą chorobą nerek, w wieku 1-1.5 roku. Podawano im kolejno 3 różne diety:
- niskosodowa – zawartość sodu 0,05% w suchej masie
- średnia zawartość sodu – 0,1%
- wysoka zawartość sodu – 0,2%
Zwiększenie ilości sodu w diecie nie powodowało wzrostu ciśnienia tętniczego, zwiększyło za to wskaźnik filtracji kłębuszkowej u kotów z niewydolnością nerek. Dieta niskosodowa wiązała się z hipokaliemią i wysokim wydalaniem potasu, które zmniejszyło się w odpowiedzi na suplementację NaCl.
Literatura: Steffen, C.; Kienzle, E.; Dobenecker, B. High Intake of Sodium Chloride for 28 Days Causes No Effect on Serum FGF23 Concentrations in Cats. Animals 2022, 12
W dwóch badaniach wzięło udział 11 kotów. W pierwszej próbie koty otrzymywały kompletną i zbilansowaną dietę kontrolną; w drugiej próbie dodano chlorek sodu (8 g/kg/s.m.)). Badania trwały 28 dni. W trakcie całego badania u żadnego z kotów nie zaobserwowano niepożądanych skutków klinicznych. Spożycie wody istotnie wzrosło w grupie otrzymującej karmę z dodatkiem soli. Wysokie spożycie chlorku sodu nie wpływało na stężenie FGF23 w surowicy, jak obserwowano u innych gatunków. Potwierdza to inny związek między FGF23 a chlorkiem sodu u kotów w porównaniu z innymi gatunkami, co ogranicza możliwe wnioski dotyczące ciśnienia krwi i innych implikacji klinicznych. HOLISTA Chlorek sodu ELEKTROLITY dla Psa kota 400g